Quorus

Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie

Quorus to kolejna wysokiej klasy podłogowa dwudrożna, trzygłośnikowa konstrukcja z obudową typu bass-reflex. Quorus bazuje w dużej mierze na rozwiązaniach konstrukcyjnych zastosowanych w kolumnach Sonorus. Kolumny wykorzystują dwa głośniki nisko/średnitonowe w układzie MTM (midbass-tweeter-midbass). Pozwoliło to na wyczuwalne zwiększenie możliwości dynamicznych i subiektywnego wrażenia rozciągnięcia basu względem monitorów Rapidus, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Jako głośnik wysokotonowy wykorzystany został tym razem nowy model firmy Eton. Jest to przetwornik z metalową kopułką, charakteryzuje się ponadprzeciętną gładkością i detalicznością.

GŁOŚNIKI
Głośniki nisko/średniotonowe produkcji renomowanej, niemieckiej firmy Eton, z membraną Hexacone oraz radiatorem Heat Pipe do odprowadzania ciepła. Zastosowana w nim kompozytowa, kanapkowa membrana Hexacone jest jedną z najtwardszych dostępnych na rynku. Wykorzystuje ona między innymi włókna kevlarowe. Dynamika, obfitość detali, niskie zniekształcenia, szybkość oraz rytm tych przetworników są trudne do przecenienia.

Głośnik wysokotonowy to metalowa kopułka typu sandwich. Wykonana została z magnezu i otoczona ceramiczną warstwą po obu stronach. Taka konstrukcja umożliwia połączenia takich cech jak sztywność (ceramika) i wysoki współczynnik tłumienia (magnez). Te głośniki umożliwiają odsłuch najdrobniejszych niuansów bez wrażenia ostrości z wysokim poziomem przestrzenności.

SZCZEGÓŁY KONSTRUKCYJNE
Konstrukcja obudowy oparta jest na wielowarstwowej strukturze, klejonej z szeregu kolejnych elementów wyciętych z płyty MDF z wykorzystaniem obrabiarki CNC. Komory wszystkich głośników mają złożoną geometrię, która była możliwa do zrealizowania dzięki warstwowej konstrukcji skrzynki. Każda z komór głośników nisko/średniotonowych składa się z dwóch połączonych ze sobą pod-komór o kształtach klinowo-trapezowych pozwalając na efektywne ograniczenie fali stojącej ('modulującej' tylne membrany przetworników). Warstwowa konstrukcja pozwoliła na uzyskanie niejednorodnej struktury we wszystkich pionowych i poziomych ściankach, pozwalając na poważne zredukowanie pasożytniczych rezonansów własnych wysokiej obudowy. Efektem dodatkowym jest niezwykła sztywność całej konstrukcji. Również głośnik wysokotonowy posiada niezależną, wytłumioną komorę . Materiały tłumiące są stosowane tylko w wybranych miejscach.

Efekty dyfrakcyjne są redukowane przez zoptymalizowane rozmieszczenie głośników na wydzielonym froncie.

Zwrotnica została umieszczona w osobnej komorze. Płytki z elementami zwrotnicy zostały odizolowane od obudowy.

Elementy zwrotnicy to podzespoły bardzo wysokiej jakości. Zastosowaliśmy wyłącznie polipropylenowe kondensatory (MKP) i powietrzne cewki. Cewki oraz kondensatory dobrane na podstawie prób odsłuchowych.

Wewnętrzne okablowanie jest wykonane przy pomocy "bezkierunkowych" przewodów typu "solid core" z miedzi monokrystalicznej (OCC).

Tunele bass-reflex są położone tak aby zminimalizować niepożądane promieniowanie w zakresie średnich tonów i z obu stron mają zaokrąglone ujścia aby zmniejszyć szumy turbulencyjne.

Terminale wysokiej jakości są pozłacane, pozwalają na podłączenie kabli o średnicy do 8 mm.

ZALECENIA UŻYTKOWE
Zalecane jest ustawienie zestawów tak, aby osie głośników wysokotonowych krzyżowały się w miejscu odsłuchu. Bardzo istotne dla uzyskania optymalnych rezultatów jest też zachowanie co najmniej 40-centymetrowych odległości od wszystkich ścian. Zestawy sprzedawane są w parach lewa-prawa i mają stosowne oznaczenia. Optymalnym środowiskiem pracy dla Quorusa są pomieszczenia o powierzchni około 20 - 50 m2.

Dla wykorzystania pełni możliwości brzmieniowych Quorusa wskazane jest wykorzystanie wzmacniacza bardzo wysokiej klasy (high-end) o mocy nie mniejszej niż 50W i dużej wydajności prądowej. W mniejszych pomieszczeniach (do 20 m2) możliwe jest uzyskanie dobrych wyników z nieco słabszym wzmacniaczem, również lampowym (na odczepach 4-omowych).

Ze względów akustycznych kolumny standardowo nie są wyposażone w maskownice.

Dane techniczne
Wysokość1170 mm (bez kolców)
Szerokość215 mm
Głębokość435 mm
Masa43 kg/sztuka
Moc160 W
Impedancja nominalna4 omy
Efektywność90 dB/2,83V/1m