Rapidus pro M

Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie

to następca poprzedniego modelu Rapidus. Jest to nieduży, dwudrożny monitor bass-reflex o niespotykanej w tym przedziale cenowym warstwowej konstrukcji obudowy. W związku z pojawieniem się w nowej linii przetworników nisko-średniotonowych postanowiliśmy stworzyć bardziej zaawansowany projekt sygnowany literą M. Wprowadzone modyfikacje pozwoliły na wykorzystanie potencjału drzemiącego w nowych przetwornikach firmy Eton. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć skonstruowanie na nowo obudowy oraz zaprojektowanie nowej zwrotnicy. Ponownie zastosowaliśmy sprawdzony głośnik wysokotonowy, który w kombinacji z nowym przetwornikiem nisko/średniotonowym umożliwił subiektywne zwiększenie ilości energii i rozdzielczości w zakresie tonów wysokich a w konsekwencji poprawienie równowagi tonalnej względem niżej zestrojonych przetworników nisko-średniotonowych. Oprócz większej dynamiki w skali mikro, nastąpiła poprawa w pozostałych aspektach brzmienia jak: szczegółowość i niższy poziom podbarwień w zakresie średnich tonów, naturalność i czystość tonów wysokich, transparentność akustyczna, głębia i zogniskowanie źródeł pozornych. W konsekwencji otrzymaliśmy nowe monitory, jeszcze bardziej zaawansowane pod względem konstrukcyjnym, wykorzystujące bardzo wysokiej jakości podzespoły, o niebanalnym wyglądzie a przede wszystkim bardzo żywym i muzykalnym brzmieniu.

Rapidus M został opracowany z uwzględnieniem wyników pomiarowych oraz szczegółowej analizy aspektów obliczeniowych. Jednak kluczowym elementem finalnego procesu projektowania była intensywna weryfikacja odsłuchowa.

GŁOŚNIKI

Głośnik nisko-średniotonowy z nowej linii firmy Eton. Zastosowana w nim kompozytowa membrana Hexacone (Kevlar/Nomex/Kevlar) posiada bardzo wysoką sztywność przy umiarkowanej masie. Głośniki w technologii Hexacone wyróżniają się bardzo niskimi zniekształceniami, wysokimi zdolnościami dynamicznymi oraz obfitością detali i naturalnością barw. Oprócz wyraźnie lepszego rozciągnięcia basu, większej dynamiki szczegółowości względem poprzednika, poprawiona została naturalność barw w zakresie średnich tonów.

Jako głośnik wysokotonowy wykorzystany został renomowany przetwornik firmy Seas, z kopułką wykonaną ze stopu aluminiowo/magnezowego, o tłokowej pracy w całym słyszalnym zakresie częstotliwości. Niska częstotliwość rezonansowa i duża dopuszczalna amplituda cewki zapewniają wysoką obciążalność. W odniesieniu do poprzedniego modelu poprawiona została naturalność i czystość tonów wysokich, a także transparentność akustyczna, głębia i zogniskowanie źródeł pozornych. Jest on umieszczony w wydzielonej komorze, o dodatkowym wytłumieniu.

SZCZEGÓŁY KONSTRUKCYJNE

Rapidus wykorzystuje rzadko spotykaną w tym przedziale cenowym, pracochłonną i kosztowną (duży procent odpadów) warstwową konstrukcję obudowy. Jest ona wykonana z szeregu kolejnych elementów wyciętych z płyty MDF. Pierwszą warstwę stanowi ścianka przednia o grubości 38 mm. Szereg kolejnych kształtek o trapezowym profilu tworzy ścianki boczne i poziome, zaś ścianka tylna stanowi zamknięcie. Uważny dobór geometrii kolejnych kształtek pozwolił stworzyć w kolumnie system wzmocnień poprawiających sztywność konstrukcji i jednocześnie pozwalający na takie ukształtowanie komory, aby skutecznie rozproszyć fale stojące w jej wnętrzu. Dodatkowo dzięki warstwowej (niejednorodnej) strukturze uzyskano wysokie rozpraszanie rezonansów własnych ścianek obudowy. Konstrukcja warstwowa (podobnie jak kompozytowe) w odróżnieniu do powszechnie stosowanych konwencjonalnych obudów, dają wyczuwalną redukcję podbarwień w zakresie tonów średnich i niskich, słyszalną poprawę dźwięków transjentowych, klarowność akustyki. W Rapidusach M profile kolejnych kształtek zostały tak dobrane by dodatkowo wydzielić osobną komorę na zwrotnicę. Dzięki temu elementy zwrotnicy (dodatkowo izolowane) są lepiej odseparowane od wpływów wibracji obudowy. Również głośnik wysokotonowy posiada niezależną, izolowaną akustycznie komorę. Materiały tłumiące są stosowane w umiarkowanym zakresie i tylko w wybranych miejscach.

Efekty dyfrakcyjne zostały zredukowane dzięki dokładnemu zoptymalizowaniu frontu obudowy.

Przy projektowaniu zwrotnicy szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy poszukiwaniu optymalnej topologii filtra głośnika nisko/średniotonowego. Wykorzystany przez nas Eton ma niezwykle szeroki zakres "pracy tłokowej" i podobnie jak w innych głośnikiach o sztywnych membranch, w górnej części pasma uwypuklone są rezonanse materiałowe. W nowych monitorach zastosowaliśmy w kluczowych miejscach wyłącznie podzespoły o bardzo wysokiej jakości: audiofilskie polipropylenowe kondensatory (MKP) i powietrzne cewki, dobrane na podstawie prób odsłuchowych.

Tunele bass-reflex mają zaokrąglone ujścia aby zmniejszyć szumy turbulencyjne.

Terminale wysokiej jakości umożliwiają podłączenie kabli o średnicy do 8 mm.

ZALECENIA UŻYTKOWE

Zalecane jest ustawienie zestawów tak, aby głośniki wysokotonowe znalazły się na poziomie uszu słuchacza, a ich osie skrzyżowały się w miejscu odsłuchu. Podstawki powinny mieć ok. 52cm (bez kolców). Bardzo istotne dla uzyskania optymalnych rezultatów jest też zachowanie min. 50-centymetrowych odległości od wszystkich ścian. Właściwym środowiskiem pracy dla Rapidusa są pomieszczenia o powierzchni ok. 15 - 30 m2.

Dla pełnego wykorzystania możliwości brzmieniowych Rapidusa M wskazane jest wykorzystanie bardzo wysokiej klasy wzmacniacza o mocy nie mniejszej niż 35W i dużej wydajności prądowej. W mniejszych pomieszczeniach (do 20 metrów kw.), możliwe jest uzyskanie dobrych wyników z nieco słabszym wzmacniaczem, również lampowym (na odczepach 4-omowych).

WYKOŃCZENIE

Ze względów na pogorszenie właściwości akustycznych kolumny standardowo nie są wyposażone w maskownice. Za dodatkową opłatą możliwe jest wyposażenie monitorów w maskownice.

Dane techniczne
Wysokość495 mm
Szerokość185 mm (góra), 225 mm (dół)
Głębokość340 mm
Masa17 kg/sztuka
Moc100 W
Impedancja nominalna6 omów
Efektywność88,5 dB/2,83V/1m
Cena12.800 zł