Sonorus

Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie Kliknij aby powiększyć zdjęcie

Sonorus to wysokiej klasy podłogowa dwudrożna, trzygłośnikowa konstrukcja z obudową typu bass-reflex.

Sonorus wykorzystuje rozwiązania konstrukcyjne zastosowane z powodzeniem we wcześniejszych konstrukcjach, jednak w bardziej udoskonalonej i wyszukanej formie. Zastosowane zostały także nowe rozwiązania i podzespoły, które nie były używane w naszych wcześniejszych produktach. Wykorzystanie dwóch głośników nisko/średnitonowych pozwoliło na zasadnicze zwiększenie możliwości dynamicznych i zwiększenie skali brzmienia.

GŁOŚNIKI
Głośniki niskośredniotonowe produkcji renomowanej, niemieckiej firmy Eton, z membraną Hexacone oraz radiatorem Heat Pipe do odprowadzania ciepła. Dynamika, obfitość detali, niskie zniekształcenia, szybkość oraz rytm tych przetworników są trudne do przecenienia.

Głośnik wysokotonowy typu AMT (air motion transformer), także produkt Etona. Jest to przetwornik rzadko stosowany ze względu na swoją wysoką cenę i skomplikowaną aplikację. Wysokotonowy Eton swoim potencjałem brzmieniowym przerasta wszystkie znane nam głośniki ko pułkowe - nawet te bardzo drogie.

SZCZEGÓŁY KONSTRUKCYJNE
Konstrukcja obudowy oparta jest na wielowarstwowej strukturze, klejonej z szeregu kolejnych elementów wyciętych z płyty MDF z wykorzystaniem obrabiarki CNC. Ścianka przednia składa się z trzech niezależnych (dla każdego głośnika) wielowarstwowych elementów o łącznej grubości 48 mm. Szereg kolejnych kształtek o zróżnicowanych i specjalnie dobranych profilach tworzy ścianki boczne i poziome, zaś ścianka tylna o grubości 45 mm również jest w całości konstrukcją warstwową.

Komory wszystkich głośników mają złożoną geometrię, która była możliwa do zrealizowania dzięki warstwowej konstrukcji skrzynki. Każda z komór głośników nisko/średniotonowych składa się z dwóch połączonych ze sobą pod-komór o kształtach klinowo-trapezowych. Dzięki zachowaniu warstwowej (niejednorodnej) struktury wszystkich pionowych i poziomych ścian obudowy uzyskaliśmy wysokie rozpraszanie rezonansów. Efektem dodatkowym jest niezwykła sztywność całej konstrukcji. Również głośnik wysokotonowy posiada niezależną komorę o znacznej pojemności. Materiały tłumiące są stosowane tylko w wybranych miejscach.

Efekty dyfrakcyjne są redukowane przez zoptymalizowane rozmieszczenie głośników w przestrzeni i kształt obudowy.

Zwrotnica została umieszczona w osobnej komorze i podzielona na dwa niezależne tory, osobny dla wysokich i niskich częstotliwości. Płytki z elementami zwrotnicy zostały odizolowane od obudowy.

Elementy zwrotnicy to podzespoły bardzo wysokiej jakości. Zastosowaliśmy wyłącznie polipropylenowe kondensatory (MKP) i powietrzne cewki. W kluczowych miejscach wykorzystane zostały taśmowe cewki oraz hi-endowe kondensatory dobrane na podstawie prób odsłuchowych.

Wewnętrzne okablowanie jest wykonane przy pomocy "bezkierunkowych" przewodów typu "solid core" z miedzi monokrystalicznej (OCC).

Tunele bass-reflex są położone tak aby zminimalizować niepożądane promieniowanie w zakresie średnich tonów i z obu stron mają zaokrąglone ujścia aby zmniejszyć szumy turbulencyjne.

Terminale wysokiej jakości są pozłacane, pozwalają na podłączenie kabli o średnicy do 8 mm i połączenie bi-wire (opcjonalnie na zamówienie).

Kolce o dużej sztywności. Z uwagi na duży ciężar, kolumny zostały dodatkowo wyposarzone w kółka umożliwiające łatwą optymalizację ustawienia.

ZALECENIA UŻYTKOWE
Zalecane jest ustawienie zestawów tak, aby osie głośników wysokotonowych krzyżowały się w miejscu odsłuchu. Bardzo istotne dla uzyskania optymalnych rezultatów jest też zachowanie co najmniej 50-centymetrowych odległości od wszystkich ścian. Zestawy sprzedawane są w parach lewa-prawa i mają stosowne oznaczenia. Optymalnym środowiskiem pracy dla Sonorusa są pomieszczenia o powierzchni około 20 - 40 metrów kwadratowych.

Dla wykorzystania pełni możliwości brzmieniowych Sonorusa wskazane jest wykorzystanie wzmacniacza o mocy nie mniejszej niż 50W i dużej wydajności prądowej.

Ze względów akustycznych kolumny standardowo nie są wyposażone w maskownice.

Dane techniczne
Wysokość1170 mm (bez kolców)
Szerokość215 (300) mm
Głębokość435 mm
Masa48 kg/sztuka
Moc160 W
Impedancja nominalna4 omy
Efektywność89 dB/2,83V/1m